Moje hnojiva

Efektivní aplikace hnojiv

Teorie a praxe může být někdy velmi rozdílná a platí to i pro aplikaci hnojiv. Definice říká, že „aplikací hnojiv“ rozumíme rovnoměrné rozprostření stanovené dávky na pozemek, ale v praxi i za předpokladu, že máme vhodně stanovenou dávku pro vhodné hnojivo, ovlivňuje konečný výsledek řada faktorů. Nekvalitní aplikace hnojiv zapříčiňuje nerovnovážný stav obsahu živin v půdním sorpčním komplexu a může tak způsobit značné kvalitativní i kvantitativní výkyvy sklizně a tak znatelné i finanční ztráty (plýtvání hnojivy, snížení produkce/kvality …).

Faktory ovlivňující aplikaci

1)    Kvalita hnojiva – vliv na letové vlastnosti

dáno fyzikálními parametry – pro nastavení hnojiva není dle info od výrobců rozmetadel až tak rozhodující velikost /vyrovnanost/ granulí, ale stálost těchto parametrů v produktu (kalibrační tabulky odpovídají dodanému vzorku,  při „rozkolísanosti“ výrobních partií se vyplatí individuální kalibrace – dbejte proto na seřízení /nastavení/ rozmetadla ideálně vždy se změnou typu hnojiva (popř. i „výrobní šarže“); platí, že čím přesnější rozmetadlo a vyšší dávka tím důležitější je přesné nastavení na konkrétní produkt. Vliv má také hmotnost granule – těžší letí lépe/dále, je méně náchylná na povětrnostní vlivy 

2)    Povětrnostní a terénní podmínky

dle odborných studií již vítr 4 m/s (mírný/slabý vítr) zvýší u hnojiv se sypnou hmotností nižší než 800 kg/m3 (močovina, síran) nerovnoměrnost rozmetání o 15 % oproti těžkým hnojivům – 1.000 kg/m3 (DASA, LAD). U svažitých pozemků je vhodné jezdit po svážnici. 

3)    Rozmetadlo minerálních hnojiv 

nutno dbát na přesné seřízení a nastavení; moderní rozmetadla s podpůrnou elektronikou se vyplatí – dnes s nadsázkou neexistuje drahé rozmetadlo (v současných cenách i na farmách kolem 100 ha „projdou“ rozmetadlem hnojiva za více než 1 mil Kč) – zajímavá rozmetadla můžete najít níže v letáku DCM rozmetadla. K dispozici jsou již i kalibrační tabulky pro hnojiva vyráběná v Lovochemii nebo Duslo Šala. U rozmetadel vybavených tenzometrickými vahami dokonce nutnost kalibrace odpadá - rozmetadlo kontinuálně hlídá množství aplikovaného hnojiva a ví plochu, na kterou bylo aplikováno. Díky tomu případné změny fyzikálních vlastností, oproti těm naměřeným v laboratoři, kompenzuje.

4)    Dávkování dle stavu porostu (variabilní aplikace)

posunuje hospodaření s živinami (hnojivy) min. o „level výše“ – zvyšuje se využití živin, šetří životní prostředí,  přináší vyšší kvalitu (i kvantitu) produkce; poskytuje doklady o provedené aplikaci a často i aktuálním stavu porostů. Využít lze celou řadu přímých i nepřímých metod (senzory, drony, satelity ..) – zajímavý je např. jeden z uživatelsky nejpřívětivějších systémů – on-line senzor AUGMENTA – pár základních info níže.

5)    Obsluha 

často rozhodující faktor – pravidelné školení a informování obsluh se vyplatí!



Další užitečné odkazy:  

https://www.eagrotec.cz/products/stroje-pro-vyzivu-rostlin



 

Ke stažení