Moje hnojiva

LOVOHUMINE NP+Zn

LOVOHUMINE NP+Zn je univerzálním hnojivem s obsahem huminových látek. Zdroj huminových látek je na bázi přepracovaných oxyhumolitů.  

Chemické a fyzikální vlastnosti

Znak jakosti

Hodnota

Celkový dusík jako N v %

            7,0

Fosfor jako P2O5 v %

            22,0

Zinek jako Zn v %

            1,0

pH zředěného roztoku  (1:5)

        6,0 – 8,0

Hustota v kg/l při 20 °C

        cca 1,27

Rozsah a způsob použití

Aplikuje se zálivkou nebo postřikem. Po zředění se používá k základnímu hnojení při pěstování většiny plodin a kultur. Je vhodné pro kořenovou i mimokořenovou aplikaci. Obsažené huminové látky, které jsou ve vodorozpustné formě, pozitivně ovlivňují příjem živin, které hnojivo obsahuje. Kromě rychlosti jejich příjmu současně ovlivňují též jejich využití. Zlepšují účinnost fotosyntézy při nižší intenzitě světla, čímž napomáhají k vyrovnané energetické bilanci v rostlinách. Následkem toho je stimulována tvorba kořenového vlášení a dochází k lepšímu příjmu živin kořeny. Ve výsledku pak dochází k intenzivnímu růstu stonků a následně ke zvyšování hmotnosti sušiny rostlin. V hnojivu obsažený zinek aktivuje řadu enzymových reakcí. Je nezbytný při syntéze bílkovin a výrazně ovlivňuje metabolismus glycidů. To má ve finále dopad na dlouživý růst rostlin, proto se nedostatek zinku může projevit v podobě kadeřavostí a deformací vegetačního vrcholu rostlin. Složení hnojiva napomáhá zvyšování odolnosti rostlin tím, že rostlina snáze překonává období jarních mrazíků a přísušků. Při použití podle požadavků na hnojení rostlin je hnojivo beze zbytku spotřebováno a nedochází k zasolování půdy. U vytrvalých kultur lze provádět hnojení i po sklizni. Používá se i k dodatečnému mimokořenovému hnojení rostlin, zejména v případech, kdy je příjem živin kořeny ztížen. To může být např. za nepříznivého počasí. Hnojivo se aplikuje v ranních nebo večerních hodinách. Za intenzivního slunečního záření hrozí u citlivých kultur nebezpečí popálení. Mimokořenová výživa se provádí během hlavní vegetační doby v dílčích dávkách v nejméně 14-ti denních odstupech. Případný sediment není na závadu přípravku. 

Aplikační dávky

Pro foliární aplikaci se maximální doporučené dávky pohybují v rozmezí 3-6 l koncentrátu na hektar. Koncentrace aplikované kapaliny je nejvhodnější v rozmezí  0,5–1% roztoku.

Plodina

Doba aplikací

Počet aplikací

Dávkování v l/ha

Obilniny, olejniny

použití při aplikaci pesticidů

3-5

5

Luskoviny

 před květem, další po třech týdnech

4-5

5

Řepka olejka

ve fázi prodluž. růstu

2. při tvorbě poupat až počátek kvetení

2x

2–5

Plodová zelenina

2 x před květem, 3 až 4 x po násadě plodů

5- 6

4–6

Réva vinná

po odkvětu při použití pesticidů jako 0,5% roztok

6-8

2

Jádroviny, peckoviny

po odkvětu při použití pesticidů jako 0,5% roztok

5-10

 

Chmel

po celé vegetační období spolu s pesticidy

4-6

3-5

Jahodník

v intervalu 14 dnů až do sklizně jako 0,2% roztok

2-4

 

    Ke stažení