Moje hnojiva

Výživa kukuřice a máku v raných fázích růstu

V současné době se porosty kukuřice nacházejí ve vývojové fázi od 6. do 10. pravého listu. U máku na mnoha lokalitách lze pozorovat výraznou nevyrovnanost porostů, která může být způsobena zejména vláhovým deficitem, nedostatkem živin, nebo následkem poškození škůdci nebo větrem. 

V řadě případů je patrné fialové zbarvení rostlin kukuřice. Tento jev může být částečně odrůdovou záležitostí, avšak často poukazuje na deficit fosforu, případně na reakci rostlin na postemergentní herbicidní zásah.

Kromě fosforu je pro kukuřici, ale i pro mák, kritickým prvkem také zinek, jehož nedostatek bývá podceňován. Zinek hraje zásadní roli ve výživě rostlin – ovlivňuje metabolismus dusíku, syntézu auxinů (zejména kyseliny indolyloctové) a má významný vliv na fertilitu pylu. Kvalita pylu je u kukuřice, jakožto jednodomé rostliny s oddělenými samčími a samičími květy, klíčová pro efektivní opylení.

Interakce fosforu a zinku v půdě

Zinek v půdě může tvořit s fosforem stabilní komplexy, které jsou pro rostliny špatně dostupné. Z tohoto důvodu se doporučuje aplikovat zinek formou mimokořenové (foliární) výživy, ideálně ve fázi od 6. do 10. listu, kdy je efektivita příjmu nejvyšší.

Deficit zinku se u kukuřice projevuje zakrnělým růstem (zkrácením internodií), žloutnutím nejmladších listů a výrazným poklesem výnosu jak zrna, tak zelené hmoty.

Společné nároky kukuřice a máku

Podobné nároky na zinek a fosfor vykazuje také mák setý (Papaver somniferum L.), který je rovněž velmi citlivý na jejich nedostatek zejména ve fázi intenzivního růstu. U obou plodin je důraz na správnou a včasnou výživu těmito prvky zásadní pro dosažení vysokého výnosového potenciálu.

Doporučení

Vhodným řešením pro efektivní doplnění těchto živin je aplikace univerzálního listového hnojiva LOVOHUMINE NP+Zn od společnosti Lovochemie, a.s.

Produkt obsahuje:

Díky svému složení je LOVOHUMINE NP+Zn vhodný pro mimokořenovou výživu většiny polních plodin, avšak nejvýraznější přínos má právě u kukuřice a máku, kde dokáže cíleně řešit nejčastější deficity v raných fázích vývoje. Doporučená aplikační dávka je 3–5 l/ha. Jedinou aplikací lze efektivně doplnit jak zinek a fosfor, tak i huminové látky, které napomáhají rostlinám lépe zvládat abiotický stres – například sucho či stres způsobený herbicidy.