Moje hnojiva

Podzimní odběry odhalují deficity – čas přihnojit řepky

V rámci polních vycházek, které každoročně napříč republikou pořádáme, jsme dělali i rozbory půdy a rostlin. Rozdíly byli markantní. Co se týče váhy jedné rostliny - pohybovali jsme se od 2,56g po 6,51 g jedné rostliny. Společným jmenovatelem všech porostů byl silný nedostatek Bóru kterého obsah v rostlinách byl na 50 až 70% optima. To může mít za důsledek nízký obsah cukru v řepce čím se snižuje její šance na dobré přezimovaní. Zde bychom doporučili okamžitou aplikaci BOROSANu Humine (v dávce 2-3 l/ha) případně LOVOFOSu (v dávce 5 l/ha) kvůli dobrému přezimování řepek.

Výsledky N+S min ukázaly hnojení před setím. Kdo hnojil, má většinou dobrou zásobu dusíku i síry. Ale vzhledem k průběhu počasí na řadě lokalit dusík chyběl (byl proplaven do nižších vrstev) a je vhodné provést podzimní přihnojení dusíkem (sírou). Zde doporučujeme volit hnojiva s amonným iontem – kromě „klasického“ granulovaného síranu amonného (LOVOGRAN) je vhodné využít pro specifické případy další varianty tohoto hnojiva, a to LOVOGRAN B s přídavkem dobře přijatelného bóru přes kořeny. Z půdy je bór pro rostlinu nejlépe přijatelný. Pro zvýšení efektivity využití dusíku lze využít LOVOGRAN IN, který obsahuje inhibitor nitrifikace.

Účinnější hospodaření s amonným dusíkem umožňuje také přídavek zeolitu. Mikroskopická struktura zeolitu omezuje průnik nitrifikačních bakterií k amonné formě dusíku. Vzhledem k vysoké stabilitě zeolitů a dalším významným funkcím (tlumení poklesu pH, hospodaření s vodou apod.) může být dobrou volbou letošní novinka v sortimentu ZENFERT NS 13-29 (hnojivo na bázi síranu amonného s podporou zeolitů).