Moje hnojiva

Systém hnojení řepek bórem.

Bór je jedním ze základních mikroprvků ve výživě olejnin, který limituje výnos a kvalitu (olejnatost) u semene řepky ozimé. Výrazný vliv má na produkci jak jeho nedostatek, tak jeho přebytek, který může být pro rostlinu až toxický. Rostlina přijímá bór jak kořenem, tak přes list a jeho potřeba činí 1 – 2 kg za rok.

Při příjmu kořenem je důležité PH půdy, druh půdy a také klimatické podmínky. Nejlépe je přijatelný při PH půdy kolem 6,3. Každý pohyb nahoru nebo dolu jeho příjem snižuje.  Na písečných půdách může být Bór vyplavován a na těžkých následně vázán na jiné minerály a stává se tak nepřístupný pro rostlinu.

Bór je zabudován v buněčných stěnách a v rostlině je málo pohyblivý. V období sucha se jeho pohyblivost snižuje nejvíce a příjem do rostliny je tak limitován. Jeho deficit je pak patrný u části rostlin, které se vyvíjeli v období stresu.  Největší deficit je v mladých listech a vegetačním vrcholu. Těmto extrémům ve výživě řepky je dobré předcházet mimokořenovou výživou řízenou od založení porostu až po konec vegetace. U mimokořenové výživy je ale důležitá forma aplikace. Nejméně přijatelnou formou pro řepku přes list je kyselina boritá, která je primárně přijímána kořeny. Jedno z nejlépe přijímaných forem přes list je formou borethanolaminu. V kombinaci s humáty se jeho přijatelnost ještě zvyšuje. Počet foliárních zásahů záleží na vývoji počasí a také na půdě. Dvě aplikace jsou však minimálním počtem. Jedna na podzim a druhá v období butonizace. Vzhledem k suchu, které řepku postihuje čím dál více je na zamyšlení zvýšit počet aplikací minimálně na tři a přidat bór ještě před květem. Na zvážení je také aplikace Bóru po odkvětu řepky kvůli jeho vlivu na kvalitu – olejnatost. 

Doporučení 

aplikace Borosan Humine v dávce 3l/ha, nebo Borosan Forte v dávce 3l/ha.

Při zvýšení počtu aplikací by dávka těchto přípravků neměla být nižší než 2l/ha.