Moje hnojiva

Podzimní polní vycházky jsou v plném běhu

Čas se nám opět posunul a po létě jsme opět začali pořádat polní vycházky. První byla v Nabočanech a následující den v Zaloňove. Hlavní téma bylo – aktuální stav řepky olejky z výživového hlediska a fytopatologického. K lepšímu hodnocení kondice nám pomohli rozbory rostlin a nezapomněli jsme ani na půdu a zásobu dusíku a siry v ní.

V řepkách byl dle ARR zjištěn akutní nedostatek bóru a následně vzhledem k N-min bylo doporučeno na některých pozemcích zvážit dohnojení dusíkem. Ing Radek Košál zhodnotil aktuální situaci na trhu s hnojivy a jich dostupnosti. Představil portfolio dusíkatých hnojiv vhodných na podzimní přihnojení. Z hlediska potřeb a následné ekonomiky byla navržena prémiová hnojiva z produkce Lovochemie například LOVOGRAN B, který obsahuji i Bór nebo novinku pro tento rok ZENFERT NS 13-29 s vysokým obsahem zeolitu.

Diskuse často směrovala k mimokořenové výživě a jejím vlivu na aktuální deficienci makro a mikro prvku v rostlinách. Borosan Humine nebo Borosan Forte byli navrhnuty jako nejlepší řešení na aktuální stav nedostatku Bóru.

Z fytopatologického hlediska hodnotil porosty Ing. Karel Říha - na rostlinách odebraných z porostů byla vidět fóma a to v různých fázích, od začínající až po pokročilou na druhém páru pravých listů. V diskusi byli probrány různé možnosti fungicidní ochrany a také kombinace fungicidu a mimokořenové výživy (využití hnojiv na bázi thiosíranu resp. mědi). 

Větším problémem u řepky bylo ale poškození žravým a sacím hmyzem. Pozdě seté řepky byli decimované dřepčíky. V rámci odrůdových pokusů byli zaznamenány velké rozdíly v napadení odrůd tímto škůdcem.  Škody na porostech byli od zanedbatelných až po jasně ohraničenou totální devastaci pokusné parcely. Ing. Říha poukázal také na riziko plynoucí z napadení řepky mšicemi které se momentálně hodně vyskytují v právě sklizených plodinách jako slunečnice a kukuřice.