Moje hnojiva

O úspěchu hnojiva se rozhoduje na poli

Válka na Ukrajině připomněla význam potravinové bezpečnosti a soběstačnosti, ale zároveň si díky Green Dealu uvědomujeme, že je třeba chránit i naši planetu  jako takovou. A platí to i o oblasti výživy a hnojení.

Kvalitní a dostatečná (přiměřená) výživa přispívá k dobrému zdravotnímu stavu rostlin a zajištuje stabilní výnosy a kvalitu produkce. Z praktického hlediska se to pak promítá např. do požadavků Udržitelnosti produkce, kde se mimo jiné řeší nízkoemisní pěstování řepky. Proto je celému komplexu pěstování plodin věnována značná pozornost a vědecko-technický rozvoj jej posouvá stále vpřed.

Předpokladem pro v Evropě úspěšná moderní minerální hnojiva je:

Nedávné období lze v tomto směru s nadsázkou označit za revoluci – objevila se řada inovativních produktů zvyšující využitelnost a ekologickou přijatelnost živin a s tím také zvýšená nutnost tyto produkty testovat a zařazovat do pěstitelských systémů. Díky propracovanému víceúrovňovému systému testování hnojiv – od laboratorních testů, přes vlastní maloparcelkové pokusy i ty ve spolupráci s renomovanými odborníky až po polní zkoušky v zemědělské prvovýrobě, které  dlouhodobě v koncernu používáme, můžeme konstatovat, že cesty k naplnění výše uvedených cílů byly vhodně zvoleny a námi produkovaná hnojiva jsou minimálně srovnatelná s konkurencí a kráčí správným směrem. „Nová doba“ přináší také nový pohled na získané výsledky, kde se sleduje kromě kvantity, kvality a ekonomiky produkce také účinnost dodaných živin a jejich ekologický aspekt. A tak se v budoucnu stále častěji budete setkávat s různými vyjádřeními efektivity využití zejména dusíku (NUE). Mezi nejjednodušší vyjádření patří výpočet poměru výnosu hlavního produktu a aplikovaného dusíku tzv. dílčí faktor produktivity aplikovaného dusíku (PFP). Výsledek říká, jaké množství výnosu (v kg) bylo vytvořeno aplikací jednoho kilogramu dusíku. Obecně lze konstatovat, že čím vyšší hodnota PFP, tím vyšší účinnost hnojení dusíkem. Pro jednotlivé plodiny jsou však hodnoty PFP odlišné – např. u ozimé pšenice by optimální hodnoty měly dosahovat alespoň 40 kg/kg, což odpovídá odběrovému normativu, tj. na 1 tunu zrna 25 kg dusíku, u řepky ozimé pak cca 20 kg/kg. 

Moderní výživa rostlin jde cestou využití látek zlepšujících příjem živin při současném snížení zátěže životního prostředí
případně dalších benefitů – ZEOLITY, HUMÁTY, INHIBITORY, ale také LISTOVÁ hnojiva.

 

Jak nám dopadly pokusy?

Pojďme se podívat na sumář 20 variant aktuálně dvouletých pokusů realizovaných ve spolupráci s MENDELU. V pokusech jsou zastoupeny varianty hnojiv se zeolity, humáty, inhibitory nitrifikace, mikroprvky, a to jak již komerčně zavedenými, tak ve stádiu vývoje. Další výsledky nových kombinací – hnojiva a termíny aplikací (zatím roční data) naznačují další pokroky.

Podle četných vědeckých studií jsou inhibitory nitrifikace jednou z cest, jak naplnit současné a především budoucí požadavky „zelené Evropy“. Duslo se dlouhodobě této problematice věnuje a vyvíjí prémiové produkty s přídavkem inhibitorů nitrifikace – aktuálně ve svém portfoliu nabízí již druhou generaci hnojiva typu DASA s přídavkem inhibitorů nitrifikace pod komerčním označením ENSIN Plus.