Moje hnojiva

Listová výživa u jařin má své opodstatnění

Jarní ječmen a mák jsou velmi citlivé na krátkodobý nedostatek živin. Je to především vlivem jejich brzkého výsevu, kdy mohou v půdě nastávat podmínky omezující dostupnost a přijatelnost živin z půdy. Listová hnojiva proto u těchto plodin značně přispívají k doplnění živin a zvýšení jejich účinku ve fyziologických procesech rostlin.

Jarní ječmen i mák vyžadují co nejvčasnější termín výsevu, protože brzké výsevy prodlužují období růstu vegetačních orgánů, tj. utváření listů a kořenů. Po vzejití a v následujícím období během dubna se rostliny připravují na intenzivní růst. Zakládají listovou plochu, kde probíhá fotosyntéza, tvorba asimilátů a jejich transport do rostoucích kořenů. Již tyto procesy je důležité podpořit mimokořenovou výživou, neboť zatím plně nerozvinutým kořenovým systémem je příjem živin ještě omezen. Dostupnost živin také zpomalují nižší teploty půdy, a také její vysychání či občasné nižší teploty vzduchu.

U jarního ječmene je počáteční růst klíčový, jelikož se zakládají hlavní složky výnosu, tj. počet odnoží a na vegetačním vrcholu počet zrn v klasu. Později je rozhodující období pro udržení vytvořených odnoží. Odnože a vegetační vrcholy si konkurují o živiny a asimiláty a jejich nedostatek vede k snížení výnosového potenciálu pěstované odrůdy jarního ječmene. Univerzálním listovým hnojivem pro jarní ječmen je Lovospeed. Vysoký obsah dusíku (24 %) v hnojivu je zárukou jeho doplnění pro zajištění výše uvedených procesů. Ve vyváženém poměru k dusíku je v hnojivu obsažena síra, a to v thiosíranové formě, která je rostlinami snadno přijímána, a navíc zvyšuje odolnost proti houbovým onemocněním. Důležitou složkou hnojiva je také hořčík, který je nezbytný pro tvorbu chlorofylu, průběh fotosyntézy, vazbu sluneční energie do organických vazeb (ATP), transport asimilátů a růst kořenů. V hnojivu Lovospeed nechybí ani důležité mikroprvky (Zn, Fe, Mn, Cu), které podporují příjem a využití dusíku i dalších živin a mají příznivý vliv na průběh fotosyntézy.

Mimokořenová výživa je také důležitá u máku. Produkční schopnost této plodiny je výrazně vyšší než aktuálně dosahované výnosy. Nízký výnos je často způsoben nedostatkem (až deficitem) živin v rostlinách máku, který bývá spojen s nepříznivými půdními podmínkami či průběhem počasí. Kromě základních živin - makroprvků (N, P, K, Mg, S a Ca) jsou pro mák důležité také mikroprvky, zejména bór, zinek a mangan. Bór má stavební a zpevňující funkce v buněčných stěnách a příznivě ovlivňuje transport asimilátů v rostlinách. Během kvetení také přispívá k lepšímu opylování. Pro hnojení bórem využijte Borosan Humine ve fázi listové růžice a také před kvetením. Spolu s bórem zvyšují odolnost rostlin zinek, mangan a měď, neboť se podílí na překonání abiotických stresů (např. sucha, horka, chladu). Pro jejich doplnění je nejvhodnější hnojivo Mikrokomplex Cu-Mn-Zn. U máku bychom neměli opomenout ani důležitou úlohu vápníku, jehož využitelnost je nízká v půdách s nižším pH a za sucha. V těchto podmínkách se podílí na zvýšení výnosu máku také listové hnojivo Lovo CaN.