Moje hnojiva

Listová hnojiva pro klíčové fáze růstu řepky 

V zemědělské praxi je obtížné zajistit na všech polích nejvhodnější podmínky pro pěstování ozimé řepky. Její růst a vývoj je proto důležité podpořit dodáním živin, které zvyšují odolnost rostlin, zlepšují výkon fotosyntézy, podílí se na příjmu či využití dusíku a celkově tak přispívají k vyšším výnosům. Působení živin bude mít nejvyšší účinek při správném načasování aplikace. 

Doporučená hnojiva Lovochemie pro jednotlivá období:

dlouživý růst: MANGAN Forte;

intenzivní růst – LOVOSPEED;

butonizace až počátek kvetení – BOROSAN Humine;

kvetení – Lovo CaN Lovo CaN T;

konec kvetení + tvorba šešulí – SK sol



Zdůvodnění:

Na průběh fotosyntézy a tvorbu organických látek má velký vliv mangan (Mn). Podílí se také na přeměnách dusíku v rostlinách čímž zvyšuje jeho efektivní využití. Listové hnojivo MANGAN Forte proto doporučujeme právě v období dlouživého růstu.

Při rychlém růstu má řepka vysoké nároky na živiny, jejichž příjem přes kořeny a transport v nadzemních částech rostlin může být nedostatečný. Komplexním listovým hnojivem s obsahem N, Mg, S a mikroprvků (Zn, Fe, Cu a Mn) je LOVOSPEED. Aplikaci hnojiva doporučujeme v období intenzivního růstu, tj. při vytváření stonků a listové plochy až do počátku tvorby generativních orgánů. 

V období butonizace se vytvářejí nové listy, které po kvetení zajistí fotosyntézu a hospodaření s dusíkem. Ten bude přemísťován ze starších, opadávajících listů. Před kvetením je proto důležité využít hnojivo s bórem (B), který významně zpevňuje buněčné stěny, podílí se na transportu živin od kořenů, podporuje tvorbu chlorofylu, transport asimilátů a intenzitu fotosyntézy. Při kvetení má vliv na vitalitu pylu, což následně zvyšuje tvorbu šešulí a počet semen. Mnoho půd v ČR vykazuje nízký obsah nebo sníženou přístupnost B. Nejspolehlivějším listovým hnojivem je BOROSAN Humine s vysokým obsahem B a přídavkem huminových látek, které zvyšují přístupnost aplikovaného B. Při dešti omezují smyv hnojiva, při suchu zvyšují vlhkost na listu a tím prodlužují období příjmu B. 

Obdobně jako B působí také vápník (Ca). Zpevňuje buněčné stěny a membrány, čímž zvyšuje stabilitu a odolnost pletiv listů, stonků, větví a šešulí. Příznivě působí na opylování a počet semen. Při stresu, např. vlivem sucha, horka, chladu či napadení rostlin, aktivuje rychlou tvorbu obranných látek. Za těchto podmínek je ale příjem a transport Ca v rostlinách omezen. Doporučujeme proto využít hnojivo Lovo CaN, zejména od období butonizace až do konce kvetení.

Při pěstování řepky je nepostradatelná síra (S), jejíž hlavní vstupy je však nutné realizovat přes půdu (např. v hnojivech LOVOGRAN, DASA aj.). Ke konci vegetace se ale využitelnost S rostlinami snižuje, proto je důležité ji doplnit ještě listovými hnojivy. Velice efektivní je forma thiosíranů, což jsou přirozené látky rostlin napomáhající zvyšovat odolnost proti působení chorob i škůdců. Z tohoto důvodu doporučujeme aplikaci hnojiva SK sol s účinnou látkou thiosíranem draselným.