Moje hnojiva

Inspirace do nové pěstitelské sezony – pšenice ozimá

Pšenice je a snad i zůstane tou nejatraktivnější plodinou pro naše pole.  Šlechtitelé každoročně dávají na trh nové a výnosnější odrůdy. Limitujícím faktorem k dosažení maximálního potenciálu těchto pšenic, které můžeme ovlivnit, jsou hlavně výživa, agrotechnika a následně či už chemická nebo biologická ochrana. Výživa byla a bude vždy matkou ochrany.  Porosty pšenice ozimé, které jsou v kondici a netrpí nedostatkem makro či mikroprvků, lépe odolávají patogenům.

Novinkou z dílny Lovochemie jsou hnojiva s s obsahem ZEOLITU. Jedná se o koncept hnojiv pro 21. století splňující aktuální „zelené trendy“ od základního hnojení NPK až po klasickou výživu dusíkem.

Co je ZEOLIT?

Zeolit je minerál, který po aplikaci zůstává v půdě.

Benefity opakovaného použití hnojiv s obsahem ZEOLITU:



Technologie pěstování

Hlavní důraz by měl být pokládán na dobré založení porostu. A to od počtů jedinců až po výživu půdy. Před založením by si měl každý pěstitel udělat rozbor půdy ať ví jaké zásoby prvků se v ní nachází. Následně se tím vyhne deficitu v rostlinách. 

Aplikace startovacích NPK minerálních hnojiv je nejoptimálnější přímo při setí pod patu, pokud se nejedná o zásobené hnojení. Dávky startovacích hnojiv jsou od 100 kg do 250 kg. Z naší produkce Vám můžeme doporučit už všem dobře známý LOVOSTART. Novinkami v našem portfoliu jsou hnojiva obsahující už zmíněný ZEOLIT. V nabídce pro podzim máme dva produkty: ZEORIT NPK 8-10-10 + 9S a ZEORIT NPK 7-5-10 + 9,5S + 0,1Zn s obsahem zinku. 

U brzo setých pšenic je nutno sledovat výživový stav a nejsou zde výjimkou ani aplikace mimokořenové výživy. Nejlépe zemědělec zhodnotí výživový stav analýzou rostlin v laboratoři. Zde je možné vybrat z široké škály produktů určených pro mimokořenovou výživu. Pro příklad na doplnění základních mikroprvků byl pro pšenici vyvinut MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn. Dalším listovým hnojivem určeným nejen pro pšenici je SK sol s obsahem síry a draslíku nebo LOVOHUMINE K, který obsahuje také huminové látky pro lepší přijatelnost živin. Oba tyto přípravky obsahují draslík, který následně zlepšuje přezimování pšenic, ale také síru v thiosiranové formě. Thiosiranová forma má vedlejší fungi-statický účinek a pozitivně ovlivňuje zdravotní stav pšenic. 

Jarní regeneraci je nejlépe provést s hnojivy s obsahem vodorozpustné síry. Potřeba tohoto prvku u pšenic stoupá a už by měla být nedílnou součásti technologie pěstovaní pšenic. Nabídka těchto hnojiv je v naší společnosti široká. Nabídka známých hnojiv jako je LOVODASA 26 +13S přes LOVOFERT LAS 24 + 6S a LOVOGRAN až k novinkám se ZEOLITEM a to je ZENFERT NS 13-29. ZENFERT NS 13-29 je granulovaný síran amonný s obsahem zeolitu a vápníku, díky kterému má minimální vliv na okyselení půdy. Proto má přívlastek síran pro 21. století. Pokud je v půdě síry dostatek je zde možné použít pouze dusíkatá hnojiva jako je LAD nebo LAV. Ledkem pro 21. století je ale ZENFERT 24 N. 

Na jaro je dobré také doplnit mikroprvky. Jednou z variant je opětovné použití MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn., který je svým způsobem univerzální. No jsou tu i jiné produkty. Za zmínku stojí MANGAN FORTE, KUPROSOL nebo LOVOHUMINE NP + Zn. V případě pozdě setých pšenic je dobré použít LOVOSPEED. Tento produkt je určen k rychlému doplnění deficitu dusíku a síry v thiosiranové formě. Bonusem je celá řada mikroprvků, takže v konečném efektu podporuje rychlý růst rostliny. Zde stále platí Libieguv zákon minima. Limitující je vždy ten prvek, který je v minimu. Proto je dobré znát aktuální stav výživy porostu. 

Druhé regenerační hnojení (1B dávka) se standardně (pokud bylo v prvním použité hnojivo s obsahem síry) provádí hnojivy na bázi ledku amonného. I zde je možné použít ZENFERT 24 N.  K produkčnímu hnojení je možné použít celou řadu hnojiv. Podle určení pšenice je zde také na místě zvolit vhodný produkt. Pro potravinářské a vysoko proteinové pšenice je nutno použít opět hnojiva se sírou. Zajímavým produktem z výroby DUSLO Šaľa je DASA-H. DASA-H je granulované dusíkaté hnojivo s obsahem síry a přídavkem lignitu. Je vhodná na základní hnojení před setím, jarní regenerační hnojení ozimů, případně přihnojení během vegetace na doplnění výživy rostlin dusíkem a sírou. Zvlášť vhodné je na hnojení polních plodin pěstovaných na lehkých písečnatých půdách s nízkým obsahem humusu. Obsahuje lignit, který je přírodním zdrojem huminové kyseliny. Vhodnou alternativou tohoto produktu může být také DASAMAG-H, který navíc obsahuje pro rostliny potřebný hořčík. Standardem je zde i použití DAM 390. Při použití DAM 390 je dobré zvážit přidání inhibitoru ureázy SlowUrea nebo nitrifikace PIADIN Neo. V případě, že dané hnojivo je aplikováno na krátkou dobu je dobré použít inhibitor ureázy SlowUrea. V případě jednorázových vyšších dávek je vhodnější použít inhibitor nitrifikace PIADIN Neo. 

V mimokořenové výživě zde můžeme doporučit LOVOHUMINE K, LOVOSUR, LOVOSPEED nebo FERTIGREEN Kombi NPK. LOVOHUMINE K obsahuje NPK a síru v thiosiranové formě (vedlejší fungicidní účinek) a humát draselný. Draslík z humátu draselného je snadněji přijatelný pro rostliny a podporuje jak vodní režim rostlin tak pevnost pletiv. Ke kvalitnímu dohnojení pšenice by měla být použita hnojiva s rychlou přijatelnou formou dusíku. Zde je nejlepší použít hnojiva obsahující nitrátovou nebo amonnou formu dusíku. Nejlepší variantou jsou zde tekutá hnojiva LOVO CaN a LOVO CaN T. Je zde možné použít také LAD a LAV. Záleží zde na termínu aplikace a počasí.

Inhibitory dusíku

Speciální kategorií jsou inhibitory dusíku a hnojiva s jejich obsahem. Základní rozdělení u inhibitorů dusíku je inhibitor ureázy a nitrifikace. Z produkce koncernu Agrofert jsou v nabídce dva: inhibitor ureázy SLOWUREA® a inhibitor nitrifikace PIADIN® neo. O jejich použití s hnojivem DAM 390 jsem již psal u kvalitativního přihnojení pšenic. 

Inhibitor ureázy

Inhibitor nitrifikace:

• slučování dávek (vysoké dávky N/ha)

• zpomalení nitrifikace (přeměny amonného dusíku na nitrátový

• ochrana před vyplavením nitrátů

• snížení emise NOx

SlowUrea ® inhibitor ureázy:

PIADIN Neo inhibitor nitrifikace:

Spolehlivý účinek PIADINU®neo je zajišťován kombinací kapalných účinných látek, které omezují aktivitu bakterií Nitrosomonas, Nitrosococcus a dalších, působících v první části nitrifikačního procesu. Tyto látky inhibitorů nitrifikaci brání rychlé přeměně amonného dusíku na nitrátový. 

Snižuje:

Zvyšuje:

V nabídce jsou také hnojiva s inhibitory dusíku.:

ALZON® neo-N

Močovina s inhibitorem nitrifikace (MPA) a inhibitorem ureázy (2-NPT).

ALZON® neo-N se vyplatí z několika důvodů. Nezáleží na tom, zda je příliš sucho nebo příliš vlhko. Toto hnojivo do každého počasí vám zajistí vysoké výnosy, dobrou kvalitu sklizně a vyšší odběry dusíku.

LOVOGRAN IN

Granulované dusíkato-sirné hnojivo obsahující inhibitory nitrifikace DCD a TZ, inhibuje přeměnu amonného dusíku na nitrátový, čímž zvyšuje využitelnost a snižuje ztráty vyplavením. Vhodné použití je u ozimých plodin k podzimnímu přihnojení (řepka), na jaře pak při hnojení všech plodin náročných na dusík a síru (řepka ozimá, obilniny, kukuřice, slunečnice, okopaniny, zelenina a speciální plodiny). Hnojivo se dobře uplatní při aplikaci na slámu jako podpora rozkladu posklizňových zbytků.

ENSIN®PLUS

Nejnovější varianta modifikace zavedeného hnojiva DASA resp. Její stabilizované verze. ENSIN® PLUS je přímým nástupcem moderního hnojiva ENSIN® (DASA s přídavkem inhibitoru nitrifikace), navazuje na jeho vlastnosti a ještě více akcentuje současné požadavky na účinnost a především ekologickou bezpečnost. Hnojivo se stabilizovaným N a obsahem S je vhodné na pozdní podzimní, regenerační jarní, základní předseťové hnojení, případně přihnojení během vegetace polních plodin náročných na S (řepka, obilniny, slunečnice, kukuřice, okopaniny). Dusík je uvolňovaný postupně v závislosti na půdně-klimatických podmínkách, čímž se zvyšuje jeho využitelnost a snižují se ztráty vyplavením a únikem do ovzduší.