Moje hnojiva

Doporučení agronoma

V únoru se již obvykle začíná s prvními aplikacemi hnojiv a jsou připravovány plány na další období. V letošním roce  bude důležité více zohlednit podmínky průběhu podzimu a zimy, jelikož ve srovnání s předchozími ročníky byly dost odlišné. V tomto doporučení vám přinášíme základní přehled.

Význam hnojení na počátku roku

S ohledem na stále nízké výkupní ceny většiny komodit a také nepříznivé změny, které rok 2024 přináší, nebude hospodaření v zemědělské prvovýrobě jednoduché. Budete hledat úspory na všech úrovních. Určitě však bude důležité „naředit“ náklady dosažením dobré produkce, tj. dostatečného výnosu a kvality. Při hledání úspor by neměla být nekompromisně škrtnuta například aplikace listových hnojiv. Naopak, právě v jarním období letošního roku, s ohledem na výše uvedené podmínky, bude použití listových hnojiv důležitým nástrojem pro podporu regenerace ozimých plodin. Omezený růst kořenů v podzimním a zimním období, menší obnova a rozvoj aktivních zón kořenového vlášení (případně jejich poškození) sníží počáteční schopnost příjmu živin z půdy. Chybějící živiny tak budou přijímány pomaleji, případně se v rostlinách může objevit krátkodobý fyziologický deficit. V dalších doporučeních vám budeme přinášet nejaktuálnější poznatky pro použití pevných i listových hnojiv, včetně pomocných látek jako je inhibitor ureázy SLOWUREA a inhibitor nitrifikace PIADIN neo. Zvýšení efektivity hnojení pomohou také nové produkty Lovochemie, jako například ZENFERT 24 N, ZENFERT NS 13-29 a ZEORIT NPK. O jejich výhodách a spolu s výsledky z polních pokusů Vás budeme informovat v dalších doporučeních a také na seminářích věnovaných výživě rostlin.

Listová hnojiva pro první jarní aplikace

S ohledem na výše uvedené podmínky bude důležité rostliny zbavit „stresu“ ze zimního období a poskytnout podporu pro jarní regeneraci. Pro tyto účely je nezbytné aplikovat živiny podporující transport látek v rostlinách a do kořenů, obnovu chlorofylu a iniciaci fotosyntézy či zvyšující odolnost rostlin. Mezi tyto živiny určitě patří dusík, fosfor, síra, zinek, mangan, vápník. Příznivě také působí huminové látky obsažené v listových hnojivech. Z těchto důvodů vám budeme postupně doporučovat hnojiva LOVOHUMINE NP+Zn, FERTI B, BOROSAN Humine, LOVOSPEED, LOVOFOS, MIKROKOMPLEX Cu-Mn-Zn, MANGAN Forte, Lovo CaN aj.

 

Celé doporučení si přečtěte v příloze

Ke stažení