Moje hnojiva

Dlouhodobé působení hnojiv během krátké vegetace

Jarní obilniny a mák mají poměrně krátké období pro vytvoření výnosotvorných prvků. Je proto velice důležité vybírat listová hnojiva, která působí delší období a zajistí dostatečný přísun živin během kritických fází růstu. 

U jarních obilnin (především ječmene) se vytváří základy klasů a klásků již v průběhu odnožování. Tato růstová fáze má proto klíčový vliv na celkový výnos, jelikož předurčuje počet klasů a následně počet zrn v klasech. V posledních letech se častěji setkáváme s pozvolným nástupem jara, kdy je opožděn výsev jarních obilnin a tím se zkracuje období pro vzcházení, založení kořenů a příjem živin z půdy. Letošní rok není výjimkou. Setí jarních plodin začalo až v poslední dekádě března. Rozhodující období pro zakládání výnosu tak připadá až na duben, kdy se můžeme setkat se značně proměnlivým průběhem počasí. Mohou být velmi teplé dny, často také nastávají suché periody, nebo se naopak vrací chladné počasí. Toto proměnlivé počasí má také značný vliv na počáteční růst máku. 

Proto je důležité doplnit rostlinám živiny mimokořenovou výživou. V uvedených podmínkách jsou nejvhodnější listová hnojiva s přídavkem huminových látek, které přímo stimulují rostliny (zvyšují intenzitu fotosyntézy, tvorbu asimilátů i jiných organických látek a podílejí se na jejich transportu v rostlinách). Toto působení urychluje růst kořenů, zvyšuje tvorbu nadzemní biomasy a podporuje vývin vegetačních vrcholů. 

Vedlejším, avšak velice důležitým efektem huminových látek je zvýšení využitelnosti živin z listových hnojiv. Při aplikaci snižují povrchové napětí postřikové jíchy, čímž zlepšují rozprostření účinné látky na listech. Velmi příznivě působí na prodloužení působení hnojiva, jelikož omezují smyv z listů (např. při srážkách) a také brání rychlému vysychání, pokud je teplo a sucho. 

Produktová řada LOVOHUMINE z výrobkového portfolia Lovochemie je proto správnou volbou pro významné jarní plodiny s krátkou dobou vegetace.

Již na počátku růstu doporučujeme aplikovat LOVOHUMINE NP+Zn. Fosfor je nezbytný pro energetické procesy v rostlinách, fotosyntézu, příjem živin apod. Zinek zvyšuje odolnost rostlin a působí proti stresu. V období intenzivního růstu podpoříte růst rostlin hnojivem LOVOHUMINE N. Ve druhé polovině vegetace je důležitý přísun draslíku a síry pro zvýšení transportu asimilátů do semen, zlepšení hospodaření s vodou a zvýšení odolnosti rostlin. Pro toto období je vhodná kombinace živin ve hnojivu LOVOHUMINE K (3 % N, 3 % P, 18 % K, 9 % S, mikroprvky).

Jarní ječmen i mák patří mezi plodiny náročné na vápník. Tato živina zvyšuje odolnost rostlin, pomáhá proti stresu, zlepšuje hospodaření se živinami. Při méně příznivých podmínkách (horko, sucho, chladné počasí apod.) je však vápník hůře přijatelný z půdy. Proto doporučujeme aplikaci kapalných hnojiv Lovo CaN či Lovo CaN T s rychle působícím vápníkem z roztoku dusičnanu vápenatého. Tato složka hnojiva zároveň slouží jako zdroj nitrátového dusíku, který je rostlinami rychle přijímán. Pokud ho rostliny nespotřebují hned, je dočasně ukládán ve vakuolách pro další využití, čímž působí dlouhodoběji.