Moje hnojiva

Připravte se včas na sezonu

Konec roku je mimo jiné spjatý i s nákupem hnojiv na blížící se sezonu a letos je to zvláště důležité a aktuální téma. Situace na světových trzích je napjatá . Ať už se jedná o vysoké rostoucí ceny de fakto všeho – suroviny, energie, lidé, doprava nebo řady odstavených či omezených výrobních provozů až po exportní opatření v některých zemích. 

Ceny hnojiv lámou historické rekordy a přesto na globálním trhu hrozí jejich nedostatek, zvláště pak může být problém dostupnosti v čase, který může způsobit logistika. O tom, že takto vysoké ceny na trhu se dlouhodobě neudrží a půjdou dolů se vede řada diskusí a historické zkušenosti tento fakt podporují.  Nicméně vzhledem k výše uvedenému jsem téměř přesvědčen, že k poklesu cen bude docházet jen pozvolna a případné větší korekce mohou nastat v průběhu jarní sezony případně až s naskladněním na sezonu další. Záležet bude na řadě faktorů, z pohledu našeho středoevropského především na tom jaká bude zima, kdy a jak intenzivně odstartuje aplikační sezona, jak bude fungovat logistika …

Vrátím se na začátek – co z toho plyne, co doporučuji?

Spočítat bilanci potřeby hnojiv na jaro 2022 a zajistit si hnojiva na cca první dvě aplikační dávky. O tom, zda koupit raději nitrátová hnojiva nebo močovinu vzhledem k situaci bych se moc nerozepisoval – „kupte co je“, pokud močovinu jednoznačně doporučuji „stabilizovanou“ resp. snahou by mělo být v první řadě nakoupit hnojiva, která vám pomohou k lepšímu využití aplikovaných hnojiv, tedy potenciálně možnost částečně snížit dávku. Užitečné informace v tomto směru najdete na tomto webu, případně vám poradí naši proškolení prodejci hnojiv.

Zkráceně tedy hledejte / kupujte / berte v úvahu:

 

V průběhu nadcházejících týdnů a  měsíců vám budeme, a doufám i osobně v rámci zimních seminářů a jiných setkání,  přinášet další užitečné informace, které Vám doufám napomohou k úspěšnému zvládnutí pěstitelské sezony 2021/22.

Hodně štěstí nejen při výběru a nákupu hnojiv Vám přeje 

Radek Košál